«Մենք թևակոխում ենք նոր ծանր փուլ»․ Արայիկ Հարությունյան
![]() 3610 Երեքշաբթի, 12 ապրիլի, 2022 թ., 19:12 Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Ասկերան քաղաքում հանդիպել է շրջվարչակազմի պատասխանատուների, համայնքների ղեկավարների և բնակիչների հետ։ Հանդիպման նպատակը՝ Արցախում տիրող ռազմաքաղաքական իրավիճակին, անվտանգության ապահովմանն առնչվող, ինչպես նաև սոցիալ-տնտեսական բնույթի մի շարք հարցերի քննարկումն էր։ «Մենք պետք է հստակ հասկանանք, թե ինչ է սպասվում մեզ։ Մենք թևակոխում ենք ծանր նոր փուլ՝ կապված ռուս-ուկրաինական այս փուլում պատերազմական գործողություններով, որը կարող է տարածաշրջանը խախտի»,- ասաց Հարությունյանը։ Անդրադառնալով մարտի 24-իn Ադրբեջանի հերթական անգամ Նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի դրույթների խախտման դեպքին, նա հայտարարեց․ «Ադրբեջանը խախտել է պայմանը և առաջին հերթին կասկածի տակ դրել ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը»։ Ավելի մանրամասն՝ Արցախի հանրային հեռուստատեսության պատրաստած տեսանյությում։ |