«ԱԺ-ի հոսանքն անջատեք». Սոֆյա Հովսեփյան
Հինգշաբթի, 14 ապրիլի, 2022 թ., 12:48
Նախկին պատգամավոր, «Ազատագրական շարժում» նախաձեռնող խմբի անդամ Սոֆյա Հովսեփյանի գրառումը․ «Խնդրանք... ԱԺ-ի հոսանքն անջատեք՝ զազրախոսները ելույթ չունենան։
Տո ա՛յ փսլնքոտներ, երբ համեմատում եք Արցախի 2021թ. տված բյուջեն 2018-ից առաջ տվածի հետ, հիշե՛ք, որ մինչև 2020թ. Արցախն ուներ տնտեսություն, որով կարողանում էր իր բյուջեն ավելացնել մի քանի անգամ և ամենևին էստեղ բյուջեից մեծ գումարի կարիք չուներ։
Այսօր Արցախում տեղահանված հազարավոր մարդիկ կան, բոլոր հանքերը, ջրերը, արտերը, անտառները, այգիները, գործարանները թշնամուն հանձնեցիք, դուք ի՞նչ բարոյական իրավունք ունեք Արցախի բյուջեի ավելացումից խոսելու ու թվերի համեմատություն անցկացնելու։
Այն, ինչ կորցրել է Արցախը, ձեր տվածը պետք է ամեն տարի տասնապատկվի, որ հնարավոր լինի որոշակի վերականգնել։ «Խաղաղության դարաշրջան»։ Ծամոն սարքեցիք էս բառերն ու առանց հասկանալու ծամում եք։ Էդ խաղաղության դարաշրջանում վաղը թուրքն աչք կդնի ձեր ու ձեր կանանց վրա։ Ձեր լպստած սանրվածքը հաստատ թուրքերին դուր կգա»։