«Իշխանությունը նպատակադրվել է վերացնել Հայաստան-Արցախը քարտեզի վրայից». Տիգրան Արզաքանցյան
![]() 211 Հինգշաբթի, 14 ապրիլի, 2022 թ., 14:12 «Ուժը Հայրենյաց» կուսակցության նախագահ Տիգրան Արզաքանցյանը հայտարարություն է տարածել. «Արցախը երբեք չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում. դա մեզ համար անընդունելի եղել է և անընդունելի կմնա ընդմիշտ։ Հայ ժողովուրդի պայքարն ու դարերի պատմությունը վկա, մենք ոչինչ ոչ մեկին չունենք տալու, մենք միայն վերցնելու բան ունենք և այդ ուղղությամբ միայն պետք է քայլեր ձեռնարկենք։ Սակայն, ինչպես տեսնում ենք, օրվա իշխանությունը նպատակադրվել է վերացնել ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ԱՐՑԱԽԸ քարտեզի վրայից, ջնջել հայի պատմությունն ու հասցնել այս ժողովրդին կործանման՝ իրագործելով թուրքի դարավոր երազանքը։ Արտաքին քաղաքականությունը շարունակում է թրքամետության հերթական դրսևորումները, ներքին քաղաքական կյանքում անհասկանալի ալեկոծումներ են, երկրի տնտեսությունն օր օրի գահավիժում է, արտագաղթի թվերը շարունակում են մտահոգիչ մնալ։ Միակ լուծումը, որ հայ ժողովուրդն օր առաջ պետք է իր կամքը ցույց տա։ Ուրիշ ելք չկա, փրկությունը սա է, մենք պետք է ձևավորենք անցումային ազգային իշխանություն, որն արդեն Արցախի լուծման հարցը կտանի միջազգային իրավունքին համահունչ»։ Աղբյուրը` Ուժը Հայրենյաց» կուսակցություն |