«Դատապարտելի է, որ ոստիկանությունը խոչընդոտում է վրանների տեղադրմանը». Դանիել Իոաննիսյան
![]() 227 Երկուշաբթի, 18 ապրիլի, 2022 թ., 14:36 ԻՔՄ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը գրում է. «Դատապարտելի է այն, որ ոստիկանությունը խոչընդոտում է Ազատության հրապարակում ընդդիմության կողմից վրանների տեղադրմանը: Մենք դա դատապարտում էինք հեղափոխությունից առաջ և դատապարտում ենք այժմ: Սահմանադրության 44-րդ հոդվածի համաձայն՝ յուրաքանչյուր ոք ունի խաղաղ հավաքներ անցկացնելու իրավունք: Հավաքը կարող է լինել տարբեր պարագաներով, այդ թվում՝ վրանով: Ի վերջո, սահմանադրական ու կոնվենցիոն այդ իրավունքի ցանկացած սահմանափակում կարող է լինել միմիայն օրենքով՝ պետական անվտանգության, հանցագործությունների կանխման, հասարակական կարգի պաշտպանության, առողջության և բարոյականության կամ այլոց հիմնական իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության նպատակով: Իսկ որևէ օրենքում չկա որևէ նորմ, որը կենթադրի, որ Ազատութայան հրապարակում չի կարելի վրան տեղադրել (առավելևս, երբ այդ վրանը որևէ մեկին չի խանգարում): Շատ կարևոր է, որ որևէ քաղաքական ուժի նկատմամբ ոստիկանության պահվածքը պայմանավորված չլինի այդ քաղաքական ուժի նկատմամբ իշխանությունների կամ ոստիկանության պաշտոնյաների վերաբերմունքով»: Աղբյուրը` Դանիել Իոաննիսյան |