«Ռազմական հեղաշրջո՞ւմ անեինք․ դուք պատկերացնո՞ւմ եք դրա ներքին ու արտաքին հետևանքները»․ Տիրան Խաչատրյան
![]() 323 Չորեքշաբթի, 20 ապրիլի, 2022 թ., 23:16 «Գլխավոր շտաբը պահանջել է իշխանությունների հեռացումը, սակայն չէր կարող ռազմական հեղաշրջում իրականացնել։ Ռազմական հեղաշրջո՞ւմ անեինք: Դուք պատկերացնո՞ւմ եք դրա ներքին ու արտաքին հետևանքները։ միջազգային հանրության արձագանքը, բանակը փոխանակ երկիրն ամրացներ, թուլացնելու էր»,- Ազատության հրապարակում պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե արդյոք ինքը պատասխանատվություն չի՞ զգում այսօրվա համար, որ մնար հավատարիմ ԳՇ հայտարարությանը և հեռացնեին Նիկոլ Փաշինյանին ռազմական դրության պայմաններում, ասաց ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի նախկին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանը։ Դիտարկմանը՝ այդ դեպքում Ձեզ մեղադրում են քաղաքականության մեջ մտնելու մեջ, Տ․ Խաչատրյանն ասաց․ «Ինչո՞վ էր քաղաքականացված այդ քայլը․․․ եթե քաղաքականության մեջ մտնել լիներ, մենք վաղուց կալանավորված կլինեինք»։ Մանրամասները՝ տեսանյութում։ |