«Գևո՛րգ, մինչև իշխանություն դառնալդ լրիվ այլ մարդ էիր». Արսեն Բաբայան
Կիրակի, 24 ապրիլի, 2022 թ., 14:06
«Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանն արձագանքել է ԼՀԿ-ական Գևորգ Գորգիսյանի գրառմանը. «Գևորգ, մինչև իշխանություն դառնալդ լրիվ այլ մարդ էիր: Հիշո՞ւմ ես ինչքան ենք խոսել: Հիշո՞ւմ ես, թե ինչքան եմ քեզ հուշել, որ այդ խմբում դու կկործանվես: Բայց, անկեղծ ասած, չէի սպասում, որ ինքդ էլ կդառնաս այդ որակի կրողը: Այդ որակը՝ ստի, կեղծիքի ու անհայրենիքի տեսակն է: Այդ տեսակն է, որ պաշտոն է ստանում նրանից, ում ամենավերջին հայհոյանքն է տվել և ումից նույնը ստացել:
Այդ տեսակն է, որ նայում է մարդկանց աչքերին ու անամոթաբար ստում, թե ինքը երբեք չի ասել «կապիտուլացիա»...
Այդ տեսակն է, որ թքած ունի իր հայրենի համայնքի վրա և պատրաստ է հանուն մի էժան պաշտոնի անել ամենաստոր հանձնարարությունները:
Գևորգ, հիմա դու, որ մի ամբողջ ազգի, որը պայքարել ու պայքարում է թուրքի ու թրքացման դեմ, նոր ցեղասպանությունը կանխելու դեմ, հիմա դու իրենց սրբաբի՞ղծ ես անվանում և դա՝ ընդամենը քո քաղաքական շահի համար: Հիմա դու ո՞վ ես, Գևորգ:
Դու, որ համաձայնվել ես մեր մեծ հայրենիքի վերջնական կործանմանը և դրա համար նույնիսկ ընկերներիդ ես սրբապիղծ անվանում, հիմա դու ո՞վ ես, Գևորգ, եթե ոչ շարքային մի հատուկ հանձնարարություն կատարող:
Հիմա, որ քո քաղաքական կարիերան պաշտպանելու համար հերոսի գերեզման գնալդ ես այդքան բարձրաձայնում, հիմա դու ո՞վ ես, Գևորգ:
Համակեցության կանոնների պահպանմամբ գերեզմանին մոտենալու ճանապարհը հետագայում ցույց կտամ»,- գրել է Բաբայանը: