Եվրոպական իշխող և ամենախոշոր կուսակցության գնահատականը Հայաստանի վերջին զարգացումներին
Չորեքշաբթի, 04 մայիսի, 2022 թ., 23:06
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի գրառումը․ «Եվրոպական իշխող և ամենախոշոր կուսակցության գնահատականը Հայաստանի վերջին զարգացումներին։ «ԵԺԿ հայտարարությունը Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ» Մենք մտահոգված ենք Հայաստանում խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ բազմաթիվ ձերբակալություններով և ուժային գործողություններով և դատապարտում ենք լրագրողների նկատմամբ ուժի անհամաչափ կիրառումը։ Կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին ապահովել խաղաղ հավաքների հիմնարար ազատությունը և զերծ մնալ իրավապահների լիազորությունների ցանկացած չարաշահումից։ Կայուն խաղաղությունն ու անվտանգությունը կարևորագույն նշանակություն ունեն Հայաստանի, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղը, և մենք ողջունում ենք ԵՄ միջնորդական ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար և հորդորում ենք կողմերին աջակցել դրանց»։