«Թշնամական աղբյուրի պաշտոնական բացահայտումը՝ կարևոր նախապայման». Արտակ Զաքարյան
Երեքշաբթի, 10 մայիսի, 2022 թ., 00:42
Պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀՀԿ-ական գործիչ Արտակ Զաքարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սրանց ինչո՞ւ է թվում, որ պատերազմում խայտառակ կապիտուլյացիա ստորագրողը (հօգուտ թշնամու գործողը) կարող է կյանքի այլ ոլորտներում հաջողություն արձանագել պետության համար:
Որևէ ոլորտում, մեր երկրի հնարավոր հաջողությունները կախված են Նիկոլին և իր թայֆային վռնդելուց ու նրանց հակապետական, ապազգային գործունեության բոլոր կողմերը բացահայտելուց:
Այն ժողովուրդները, որի իշխանությունները գործում են ի վնաս իրենց ժողովրդի և չեն բացահայտվում ու չեն պատժվում, դատապարտված են անհաջողության: Նիկոլիզմի դատապարտումը, նրա ծագման թշնամական աղբյուրի պաշտոնական բացահայտումը և քաղաքական գնահատական տալը՝ կարևոր նախապայման են հասարակության բարոյական վերելքի ու ձեռքբերումների համար:
Այլապես, այսօրվա օրինակով, երկիրն ու բոլոր հաղթանակներն ավիրած ազգակործան պատուհասը, առանց ամաչելու, առանց գետինը մտնելու, Շուշիի ազատագրման օրն ուղերձ կհղի ու կշարունակի չարաշահել չարքաշ ու միամիտ հայ ժողովրդի հույսերը»: