«Նիկոլ Փաշինյանը արևմտյան դեսպանների հետ է փորձում «դաբրո ստանալ»»․ Արմեն Աշոտյան
![]() 194 Երկուշաբթի, 09 մայիսի, 2022 թ., 18:06 «Իմ ունեցած տեղեկություններով նրանք մայիսին ոստիկաններին խոստացել են կրկնակի պարգևավճար, կհետևեք, տեսնեք՝ ստացե՞լ են, թե՞ ոչ՝ ընդդիմությանը ճնշելու համար»,- Ֆրանսիայի հրապարակում անդրադառնալով ոստիկանների գործողություններին, ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։ «Իմ ունեցած տեղեկություններով Նիկոլ Փաշինյանը նաև արևմտյան դեսպանների հետ է փորձում «դաբրո ստանալ», որ ժողովրդի նկատմամբ վերջնական ուժ կիրառի»,- ասաց նա։ «Ուզում եմ կրկնել, որ եթե ևս մեկ անգամ ցուցարարների նկատմամբ եղավ բիրտ ուժի կիրառում, ինչպես եղավ մի քանի օր առաջ, երբ դեսպանատները «բերնի ծերով» ինչ-որ մի բան հազիվ ասեցին, եթե նրանք հիմա էլ կոչ չարեցին Նիկոլ Փաշինյանին՝ զերծ մնալ ուժի կիրառումից և սադրանքներից, ապա այդ բոլոր կառույցները դառնում են մեղսակից կատարվելիքին»,- ասաց Ա․ Աշոտյանը։ |