Ընդդիմության շրջանում վարչապետի անուն դեռևս չի շրջանառվում․ «Իրավունք»
![]() 169 Չորեքշաբթի, 11 մայիսի, 2022 թ., 09:18 «Իրավունք» թերթը գրում է․ «ԱԺ փոխնախագահ, ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը ընդգծեց, որ օրվա իշխանությանը հեռացնելուց հետո՝ հրապարակելու են այն 250 բարձրակարգ մասնագետների անունները, որոնք առաջիկա տարիներին կլինեն կառավարման համակարգի ու պետական ապարատի հենասյունը։ «Նրանցից չի պահանջվելու ո՛չ կուսակցականություն, ո՛չ հավատարմություն ինչ-որ մեկի անձի, ո՛չ ղազագիր։ Նրանք ուսապարկի կարգավիճակ չեն ունենալու, այդ մարդիկ ունակ էլ չեն այդպիսի վարքագծի։ Նրանցից շատ-շատերին դուք ճանաչում եք, նրանք մեր մեջ են»,- ասել էր Սաղաթելյանը։ Թե այդ 250 մասնագետներից ո՞վ է լինելու ընդդիմության վարչապետի թեկնածուն, փորձեցինք պարզել ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանից: Սակայն, նա վստահեցրեց, որ նման անուն դեռեւս չի շրջանառվում»։ Առավել մանրամասն՝ թերթի այսօրվա համարում |