«Տավուշում հենց այս պահին խրամատներ են փորում». Նաիրա Զոհրաբյան
![]() 832 Հինգշաբթի, 12 մայիսի, 2022 թ., 15:00 ԱԺ նախկին պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեսանյութ է տարածել՝ կից գրելով. «Երբ ուղիղ մեկ տարի առաջ ԱԺ ամբիոնից հայտարարեցի, որ Հայաստանը պատրաստվում է Տավուշի գյուղերն ու Տիգրանաշենը՝ Քյարքին, հանձնել Ադրբեջանին՝ Նիկոլը հանձնարարեց իր ԱԱԾ-ին զբաղվել ինձանով՝ որպես ադրբեջանական ազդեցության գործակալի։ Երկու օր առաջ Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Խալաֆ Խալաֆովը հաստատեց, որ Փաշինյանը Բրյուսելում համաձայնել է սկսել խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, որի շրջանակներում նախատեսվում է՝ «Ղազախի շրջանի 7 գյուղերի և Քյարքիի» հանձնում Ադրբեջանին։ Իսկ Տավուշում հենց էս պահին շատ օպերատիվ տեմպերով երկրորդ ու երրորդ գիծ խրամատներ են փորում: Հասկանալի է չէ՞ ինչի են փորում էդ խրամատները։ Փորում են երրորդ գիծ խրամատներ, որ գյուղերը հանձնեն թուրքին, իսկ Շամշադինն ու Նոյեմբերյանն էլ կդառնան անկլավներ՝ բոլոր կողմերից շրջափակված թուրքերով։ Թե դրանից հետո ի՞նչ է լինելու Հայաստանի հետ՝ լսեք տեսանյութը»։ |