«Երևանում խցանումներ իրականացնող մեր խորհրդարանական գործընկերները ոնց որ թե հայտնվել են неуловимый Джо-ի կարգավիճակում». Փաշինյան
![]() 218 Չորեքշաբթի, 25 մայիսի, 2022 թ., 18:52 «Քանի որ շատ զգայուն, զգացմունքային թեմաներ են քննարկվում երկրում, մենք չենք ուզում հանկարծ տպավորություն ստեղծենք, որ ինչ-որ դավադրություն կա, իսկ իշխանությունն էլ դա թաքցնելու համար ճնշում ա, ջարդում ա, փշրում ա և այլն»,-ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ընդդիմության կողմից տեղի ունեցող բողոքի ակցիաներին։ Նա ընդգծեց, որ հենց դրա մեջ է ժողովրդավարությունը։ «Երևանում խցանումներ իրականացնող մեր խորհրդարանական գործընկերները, ոնց որ թե, «неуловимый Джо»-ի կարգավիճակում են հայտնվում»,- ասաց Փաշինյանը՝ նկատելով, որ ժողովրդավարությունը ծնում է նաև անորսալի «Джо»-եր։ |