«Ոչ խաղաղ հավաքի կազմակերպիչները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության». Արուսյակ Ջուլհակյան
![]() 370 Ուրբաթ, 03 հունիսի, 2022 թ., 23:48 ՔՊ-ական պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանի գրառումը․ «Բռնություն: Տեռոր: Խուլիգանություն: Սա է երբեմնի գողապետության «գաղափարախոսների» և նրանց մանկլավիկների ներքաղաքական հարցեր լուծելու միակ մեթոդը: Սրանց միակ ցանկությունը վերադարձն է դեպի խուժանապետություն, որտեղ կարող են լինել բացառիկ ներդաշնակ իրենց սահմանափակ աշխարհայացքի հետ: Այն, ինչ այսօր տեսանք, նույնիսկ մեծագույն ցանկության դեպքում, դժվար է խաղաղ հավաք անվանելը: Ոստիկանների նկատմամբ կիրառված բռնությունը չունի որևէ արդարացում: Այս, մեղմ ասած, ոչ խաղաղ հավաքի կազմակերպիչները, Իշխան Սաղաթելյանի գլխավորությամբ, պետք է ենթարկվեն օրենքով նախատեսված պատասխանատվության: Բռնությունը Հայաստանի ներքաղաքական, ներհասարակական կյանքում տեղ չունի և պետք է արժանանա ամենակոշտ հակազդեցության»: Աղբյուրը` Արուսյակ Ջուլհակյան |