«Հայաստանի անհաջողությունները Մոսկվայի շպիոններով պայմանավորելը տգիտության հետևանք է»․ Սուրեն Սահակյան
Կիրակի, 05 հունիսի, 2022 թ., 03:06
«Քաղաքացու որոշում» ՍԴԿ նախկին ղեկավար Սուրեն Սահակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայաստանի հետ կապված անհաջողությունները Մոսկվայի շպիոններով պայմանավորելը, պատերազմում պարտությունը մի մարդու կամ մասսայական դավաճանությամբ պայմանավորելը և այլ նման արարքներ տգիտության հետևանք են։ Նկատի չունեմ անգրագիտությունը։ Նկատի ունեմ, որ պետական-քաղաքական երևույթները չհասկանալը մարդկանց ստիպում ա էդ երևույթների հետևը անտեսանելի այլ մարդկանց փնտրել։ Ու սա դեռ լավ դեպքերն են, որովհետև դեպքեր կան, երբ երևույթները բացատրվում են աստծո սիրով կամ բարկությամբ, մասոններով, համաշխարհային չար կառավարության առկայությամբ։ Մինչև մենք պետության իրական շինարարության ականատես չլինենք, մինչև դրա մասին պարզ ու հանգամանալից չբացատրվի, հետո էդ գիտելիքն արդյունավետ դասավանդվեն դպրոցներում ու ԲՈՒՀ-երում, դժվար թե լավ լինի»։