«Նիկոլը հակաղարաբաղյան շարժման ծնունդ է». Էդուարդ Շարմազանով
![]() 205 Հինգշաբթի, 09 հունիսի, 2022 թ., 18:12 ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովի գրառումը․ «Լևոնը, Վազգենը, Ռոբերտը, Սերժն անկախ իրենց ներքաղաքական տարաձայնություններից՝ Ղարաբաղյան շարժման ծնունդ են ու Արցախի հաղթանակի սիմվոլներ։ Նիկոլը՝ հակաղարաբաղյան շարժման ծնունդ ու Արցախի մեծ մասը թշնամուն հանձնելու և կապիտուլյացիայի սիմվոլ է։ Սա տեսակի պայքար է։ Արցախի մեծ մասը հանձնեցին, 5 հազար մարդ զոհաբերեցին, թուրքին Հայաստան հրավիրեցին, Արցախից ձեռքերը լվացին, Եկեղեցու վրա հարձակվեցին, տրանսգենդերին ԱԺ ամբիոն բերեցին, Էլթոն Ջոնի հետ սելֆի արեցին, հայագիտական առարկաների դասավանդումը ոչ պարտադիր համարեցին: Լավ էլ ի՞նչ պետք է անեն։ Չեք միանում շարժմանը, ձեր պրոբլեմն է։ Բայց ամոթ է, մի՛ պաշտպանեք կապիտուլյանտին։ Հետո էլ հայրենասիրությունից եք խոսում... Հ. Գ. Եթե ամբողջ աշխարհը դառնա աղանդավորների ու հոմոսեքսուալների պաշտպան, ես նրանց պաշտպանը լինել չեմ կարող։ Վազգեն Սարգսյան։ Հ .Գ. Գ. Քաղաքական «աղանդավորներն ու հոմոսեքսուալները» պակաս վտանգավոր չեն...»: Աղբյուրը` Էդուարդ Շարմազանով |