«Մտածել, թե Իրանը ոչ մի կերպ թույլ չի տա «զանգեզուրյան միջանցք», վտանգավոր մոլորություն է»․ Հ․ Բադալյան
Երեքշաբթի, 14 հունիսի, 2022 թ., 01:18
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանի գրառումը. «Իրանական լրատվամիջոցները հայտնում են Հեղափոխության պահապանների կորպուսի ռազմաօդային ուժերի մի սպայի մահվան մասին, և մի գիտնականի՝ արբանյակների և բալիստիկ հրթիռների մշակման ընկերության աշխատակից:
Փաստացի, սա շարունակությունն է «շղթայի»՝ Իրանի ռազմական և գիտական այն շրջանակների ներկայացուցիչների, որոնք այս կամ այն կերպ առնչվում են միջուկային սպառազինության ստեղծման հնարավոր գործընթացի:
Ընդ որում, չեմ բացառում, որ այդ «խորհրդավոր» մահերը որոշ դեպքերում լինելով իսրայելական հատուկ ծառայությունների գործը, որոշներում էլ կարող են լինել գուցե հենց իրանյան անվտանգության ծառայությունների ձեռքի գործ: Բոլոր դեպքերում, երևույթն արդեն իսկ խոսում է իրանական անվտանգության համակարգի կենսունակության ու կարողությունների մասին: Եվ այդ իրավիճակում մտածել, թե Իրանը ոչ մի կերպ թույլ չի տա «զանգեզուրյան միջանցք», թերևս վտանգավոր մոլորություն է, եթե չունի էլ որևէ հետին նպատակ:
Իրանն, իհարկե, որևէ կերպ չի կարող ընդունել այդ «միջանցքի» այն պատկերացումը, որ ունեն Թուրքիան և Ադրբեջանը, բայց միայնակ կանխել դա, բացարձակապես անզօր է: Դա կարող է անել որևէ այլ ուժային կենտրոնի հետ: Որը՞ կլինի դա, արդեն բավականին անորոշ հարց է և կախված է, իհարկե, թե Իրանի շուրջ, թե, լայն իմաստով, ուժերի հարաբերակցության պայքարից և դրանում անշուշտ Իրանի դիրքավորումից և «ընտրությունից»»: