Աշխարհը ունի հումանիտար գիտելիքի ավելի քան երեք հազար տարվա կուտակած պաշար։ Այդ գիտելիքը հասանելի դարձնելու համար անհրաժեշտ է, որ այն.
Միևնույն ժամանակ այդ գիտելիքը մատչելի դարձնելու համար, անհրաժեշտ է այն վերարտադրել տարբեր ֆորմատներով՝ թվայնացված գրքեր, աուդիո գրքեր, քննարկումներ, դասախոսություններ, բանախոսություններ, բանավեճեր, զրույցներ, կարճ ֆիլմեր, դոկումենտալ ֆիլմեր և այլն։
Կա համաշխարհային հումնատար գիտելիքի երեք աղբյուր.
-Գրականությունը, որը կուտակել է քաղաքակրթությունը։
-Բաց աղբյուրներում հասանելի միջազգային անվանի հումանիտար և հասարակական գիտությունների գիտնականների (օտարալեզու) դասախոսությունները, բանախոսությունները, հարցազրույցները:
-Հայկական միջավայրում առկա գիտնականների գիտելիքը։
Խնդիր 1.
Անհրաժեշտ է այդ երեք աղբյուրների գիտելիքը հայերեն լեզվով, թվային տարբերակով, մեկ կետից ինտենսիվ մատուցել հանրությանը և հընթացս օգնել իրար տարածելուն և յուրացնելուն։
Խնդիր 2.
Ստեղծել քաղաքական դպրոց, նրանց համար, ովքեր կցանկանան ստանալ ավելի խորը քաղաքագիտական, հասարակագիտական, կառավարչական և գիտելիքներ, որոնք կօգնեն մարդուն դառնալ առավելի իրավագիտակից և պատասխանատու։
Խնդիր 3.
Ձևավորել օնլայն և օֆլայն միջավայր, որտեղ առավել իրավագիտակից ու պատասխանատու քաղաքացիները փոխօգնության և ինքնակրթության ճանապարհով կխորացնեն իրենց գիտելիքները, կինքնորոշվեն և պատրաստ կլինեն վերցնել իրենց վրա ավելի մեծ պատասխանատվություն քան մյուսները։
Ինքնիշխան, ժողովրդավարական, մարդակենտրոն ազգային պետություն կառուցելու համար անհրաժեշտ է այսքան բանը։ Կա այս ամենը անելու թե հմտությունը, թե գիտելիքը, թե անողները։ Միակ խանգարող հանգամանքը, ինչպես հասկանում եք՝ ֆինանսական ռեսուրսների սղությունն է, որը թույլ չի տալիս անել այս ամենը ավելի արագ, քան հիմա է արվում։ Իսկ ժամանակը, ցավոք մեր դեմ է գործում։
Եթե ցանկանում եք այս կամ այն կերպ ներգրավել այս գործընթացի մեջ, գրեք ինձ, և մենք կքննարկենք համագործակցության հնարավոր ձևաչափը, իսկ եթե պատրաստ եք ֆինանսապես աջակցել գործընթացը նախաձեռնած «ժողովրդավարական հարթակ» հիմնադրամին, դարձյալ գրեք ինձ, հանդիպենք, ավելի մանրամասն ներկայացնեմ անելիքները»։