«Բերձորն ու Աղավնոն առայժմ չեն հանձնվի Ադրբեջանին». Հոխիկյան
![]() 3425 Ուրբաթ, 01 հուլիսի, 2022 թ., 11:42 «30 րոպե առաջ ես վերջապես տեղեկություն ստացա հունիսի 29-ի բանակցությունների վերաբերյալ. տեղի է ունեցել բավական լարված հանդիպում, որի ժամանակ թուրքական կողմը հստակ և չոր պահանջներ է դրել, որ պետք է օրերի ընթացքում հանձնվեն Բերձորն ու Աղավոնոն»,- ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով հայտնեց լրագրող Նաիրի Հոխիկյանը: «Բերձոր քաղաքն առայժմ չի հանձնվի Ադրբեջանին, Աղավնոն չի հանձնվի: Նշեմ, որ թուրքական կողմը որպես այդպիսին բավական ագրեսիվ կեցվածք է որդեգրել՝ պնդելով իր պահանջները: Ադրբեջանի պահանջով խնդիր է դրվել, որ Բերձորում հայեր չպիտի ապրեն, այսինքն՝ կսահմանվի այնպիսի ստատուս, որ ճիշտ է՝ Բերձորը կմնա ռուսական խաղաղապահ ուժերի վերհասկողության տակ, բայց այնտեղ հայեր չպիտի ապրեն... ես միայն կարող եմ ասել՝ գլուխներդ պատով եք տվել: Սա փոքրիկ հաղթանակ է, որի համար շնորհավորում եմ մեզ բոլորիս»,- ասաց Հոխիկյանը, ով այս պահին գտնվում է Աղավնոյում: |