«Կառավարության և Կենտրոնական բանկի աշխատանքում խոռոչներ եմ տեսնում». Վարդան Արամյան
«Ռեվյու»-ի եթերում Հանրային ֆինանսների կառավարման միջազգային փորձագետ Վարդան Արամյանը նշել է, որ գնաճն այսօր դարձել է գլխացավանք ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ աշխարհի համար: Նա նշել է, որ, օրինակ՝ ԱՄՆ-ում մայիսին գնաճը եղել է 8,2 տոկոս, իսկ մեր հարևան Վրաստանում այն հասել է շուրջ 13 տոկոսի:
«Առանձին որոշակի ապրանքատեսակների մասով գուցե հնարավոր էր մի փոքր մեղմել գնաճի տեմպերը, բայց հնարավոր չէր, ինչ էլ որ անեիր՝ արտադրողական ծավալները մեծացնեիր, գյուղոլորտին մեծ աջակցություն ցուցաբերվեր և այլ, ամեն դեպքում գնաճի մեծ մասը ներմուծված է և ամբողջությամբ հնարավոր չէր վերացնել»,- նշել է Արամյանը:
Նրա կարծիքով՝ Կենտրոնական բանկը պարտավորություն չի զգում, որ դրամի՝ սեփական արժույթի արժևորումը կամ բարձր տոկոսադրույքները խնդիրներ են առաջացնում տնտեսության՝ հատկապես արտահանելի հատվածի համար, ուստի հենց այստեղ է, որ գործի պետք է անցնի Կառավարությունը՝ ինչ-որ կերպ օժանդակելով արտահանողներին: «Շատ կարևոր է, թե ինչպես են Կառավարությունն ու Կենտրոնական բանկն աշխատում ձեռք ձեռքի տված։ Այդ աշխատանքում ես որոշակի խոռոչներ եմ տեսնում։ Օրինակ՝ տեսնում եմ, որ Կառավարությունն ընդունել է բյուջե, որի պակասուրդի ֆինանսավորման աղբյուրների զգալի մասը ներքին աղբյուրներն են (պարտատոմսերի թողարկում), տեսնում եմ, որ ծախսային գերակայությունները այդքան էլ չեն նպաստում տնտեսության և ներդրողի համար հույժ կարևոր խնդրի՝ պաշտպանության և անվտանգության ռիսկերի չեզոքացմանը»,- ասել է Արամյանը։