«Աչքովս չեմ տեսել, բայց Վիտոյից էդքանը հաստատ սպասելի է․ ճշտե՛ք»․ Տիգրան Պետրոսյան
![]() 4945 Չորեքշաբթի, 13 հուլիսի, 2022 թ., 11:30 Արցախցի հասարակական գործիչ Տիգրան Պետրոսյանը գրում է. «Երկու օր առաջ Ասկերանից մի տղա է հետս կապնվել, վրդովված էր շատ, ասաց, որ տեսել է իր զեմլյակ՝ Բալասանյան Վիտոյին ազերի գեներալի հետ Ասկերանով անցնելուց: Մտածեցի, որ կարող է շփոթել է, սակայն մյուս օրը մեկ ուրիշը զանգեց՝ ասաց, որ Վիտոն թուրքի հետ Ասկերանով, Ստեփանակերտով եկել անցել է դեպի Կարմիր Շուկա։ Որպես կուսակցության ղեկավար դիմում եմ ԱԱԾ պետին՝ ճշտեք, եթե իրոք նման բան է եղել, ապա դրան պետք է հանել զբաղեցրած պաշտոնից ու պատասխանատվության ենթարկել։ Որպես ստեփանակերտցի էլ ասում եմ՝ էդ Վիտոն էդքան կա՞, վեր մեր քաղաքավը թորքա անց կցնում։ Ստի վեր քինա, էքուց էլ Բաքու չայա խմելյու... Ախր մեղավերը Վիտոն չի է՝ Վիտոյին էդ պաշտոնին նշանակող էակն ա, վեր 2020-ի նոյեմբերի 11-ին անձամբ ինձ ասալա, վեր Վիտոն մեր ազգի չարիքնա, տրան պաշտոն տվողին ստինը-նդինը, ասալա հուր հարազատնեն պատերազմին մասնակցալչըն, նա իրավունք չոնե պաշտոն զբաղեցնե...»։ Աղբյուրը` Տիգրան Պետրոսյան |