«Շարժումը չի դադարել․ ակտիվ պայքարից հետո հիմա մեզ մոտ պասիվ փուլ է»․ Հենրիխ Դանիելյան
![]() 309 Կիրակի, 24 հուլիսի, 2022 թ., 11:28 «Ակտիվ պայքարի փուլից հետո հիմա մեզ մոտ պասիվ փուլ ա, բայց մենք չեն դադարում մեր պայքարը»,- 168 TV-ի «Ռեվյու» հաղորդման եթերում ասել է ՀՀԿ ԵԿ նախագահ Հենրիխ Դանիելյանը։ «Կուսակցական ստորաբաժանումների հետ հանդիպումների ընթացքում քննարկում ենք վերադասավորումները, որ պետք ա արվեն և հետագա մեր պայքարի ճանապարհային քարտեզը, կուսակցական աշխատանքների ձևաչափը»,- նշել է նա։ «Մենք չենք հայտարարել, որ պայքարը ավարտվել ա, որովհետև պայքարը չի ավարտվել։ Առնվազն մի քանի անգամ կարևոր, առանցքային մարդիկ արտահայտվել են, որ շարժումը չի դադարել, այլ անցել է պասիվ փուլ, այսինքն՝ դանդաղ, բայց հաստատուն քայլերով ընդդիմությունը փորձում է քայլեր ձեռնարկել, որ հասնի վերջնական նպատակին՝ այն է Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականն և ապիկար իշխանությունների հեռացմանը»,- հայտարարել է Դանիելյանը։ |