«Թուրքիայի և Ադրբեջանի ղեկավարներն ինչ որ ապագայում անելու են, ասում են․ դիվանագիտական լեզու չեն օգտագործում»․ Հայկ Նահապետյան
![]() 193 Հինգշաբթի, 28 հուլիսի, 2022 թ., 14:36 «Էս պահին Թուրքիայի համար էդ սահմանի բացումը կենսական չի»,- «Հայելի» ակումբում հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին խոսելիս ասաց ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանը։ «Ի դեպ, Թուրքիայի և Ադրբեջանի ղեկավարները հաճախ էն, ինչ որ ապագայում իրենք անելու են, ասում են։ Այսինքն՝ դիվանագիտական լեզու չեն օգտագործում, որովհետև շատ ուժեղ են մեզ հետ հարաբերություններում և ուժեղի իրավունքով ասում են էն, ինչ-որ գտնում են՝ էդպես էլ պիտի լինի։ Էրդողանի համար Ադրբեջանի հետ կապված ցանկացած բան կարմիր գիծ ա։ Մինչև Արցախի հարցը չլուծվի, ինքը Հայաստանի հետ առանձնապես ոչ տաք ա ոչ սառն ա»,- նշեց Նահապետյանը։ «Հո՞ հայ-թուրքական սահմանը Հայաստանը չի փակել, Թուրքիան է, չէ՞, փակել, իսկ տնտեսական բլոկադան պատերազմի էլեմենտ ա։ Այսինքն՝ Թուրքիան 93 թվականից Հայաստանի հետ գտնվում ա պատերազմի մեջ»,- հավելեց նա։