«Իրենք չեն շտապում․ գիտեն, որ միևնույն է՝ մերժելու են բողոքը»․ փաստաբան
![]() 202 Հինգշաբթի, 28 հուլիսի, 2022 թ., 18:54 «ԲԴԽ որոշումը բացարձակապես իրավունք չի տալիս Ռուբիկ Մխիթարյանին այս գործը քննելու, ես վստահ եմ, որ նա ևս դա շատ լավ հասկանում է, բայց ԲԴԽ-ն է նման իրավիճակ ստեղծել: Այս մասին դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Աղվան Հովսեփյանի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը՝ տեղեկացնելով, որ իր պաշտպանյալի գործով վերաքննիչ դատարանի դատավոր Ռ․ Մխիթարյանը ինքնաբացարկ չհայտնեց: «Իրենք չեն շտապում, իրենք գիտեն, որ միևնույն է՝ մերժելու են բողոքը, ինչքան ուշ՝ էնքան լավ իրենց համար, և էսպես հանգիստ քնում են՝ մտածելով, որ իրենց որոշումից է կախված անձի ազատության իրավունքը։ Այս վատ երևույթը գոյություն ունի, և սա արդեն որերորդ անգամ տարբեր գործերով տեսնում ենք, բայց ունենք այն, ինչ որ ունենք, և նմանատիպ գործերով դատարանից արդարադատություն սպասելը շքեղություն է»,- ասաց փաստաբանը։ Հիշեցնենք՝ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի փաստաբանները միջնորդել էին դատավորին՝ ինքնաբացարկ հայտնել: |