«Նոր էսկալացիան խիստ կանխատեսելի էր». Գայանե Աբրահամյան
![]() 213 Հինգշաբթի, 04 օգոստոսի, 2022 թ., 16:00 ԱԺ նախկին պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանի գրառումը․ «Ցավոք, այս նոր էսկալացիան խիստ կանխատեսելի էր ու դա ոչ միայն տեսանելի էր Ալիևի հռետորաբանությամբ, այլև ռուսների՝ Ալիևի հետ սկսած նոր մեղրամսից։ Ադրբեջան-ԵՄ հուշագրից հետո խիստ սպասելի էր, որ Պուտինը նորաթուխ «կարկանդակներ» է շնորհելու, քանի որ այլևս «մտրակի» որևէ մեխանիզմ չունի, իսկ կարկանդակները սովորաբար մեր հաշվին են տրվում, սա պատմական փաստ է։ Այս ամենը պարզից էլ պարզ էր, միակ բանը, որ դեռ զարմացնում է ինձ, ռուսական կողմից ակնկալիքներն են, ռուս խաղաղապահներից պահանջներն ու նեղացկոտ հայտարարություններն են։ Բազմաթիվ հստակ փաստեր են արձանագրվել, վերջին՝ ամենաթարմը Փառուխում, հստակ ապացուցում է, որ Ալիևի՝ այս մասշտաբի սանձարձակությունն անհնար է առանց Մոսկվայի, առնվազն, լռելյայն համաձայնության կամ, ավելի հավանական է հենց խրախուսմամբ-աջակցությամբ։ Իսկ մեր կողմից ինչ քայլեր են ձեռնարկվում իրավիճակը որոշակի կառավարելիության տիրույթում պահելու համար, բացի սխալ ու անհեթեթ հայտարարություններից, անցյալի «սխալների» մասին չափազանց սխալ «վերլուծություններից» ու պատմական ռևիզիոնիզմից»։ Աղբյուրը` Գայանե Աբրահամյան |