«Թշնամական իշխանության դեմ Ազգային Ազատագրական պայքար սկսելու ժամանակը գնալով սպառվում է». Նարեկ Սամսոնյան
![]() 233 Երեքշաբթի, 09 օգոստոսի, 2022 թ., 00:24 «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այլևս հարյուր տոկոսանոց փաստ է, որ այս իշխանությունները չունեն անգամ 1 տոկոս հնարավրություն ապահովելու Հայաստանի սահմանների և ժողովրդի անվտանգությունը: Վերոգրյալը պարզ էր դեռևս սրանց իշխանության գալու պահից, բայց իշխանությունների հակադիր բևեռում գտնվողները չկարողացան անել իշխանափոխություն ու 18-ի տեսական արհավիրքներն այլևս գործնական դժոխք են դարձել: Թշնամին այսօր գործնականում ունի բոլոր հնարավորությունները Երևանի սրտում ադրբեջանական դրոշը ծածանելու ու, եթե այսպես շարունակվի, դա ընդամենը ամիսների/տարիների հարց ա լինելու: Էս թշնամական իշխանության դեմ Ազգային Ազատագրական պայքար սկսելու ժամանակը գնալով սպառվում է, իսկ դա միակ ճանապարհն է, որով հնարավոր կլինի խուսափել Հայաստանը կորցնելուց: Առանց սահմանների, առանց քաղաքական թույլատրելի գծերի ու անձնազոհ պայքար կամ հայրենազրկում, որում մենք հավասարապես կիսելու ենք տեղի ունեցածի պատասխանատվությունը»: Աղբյուրը` Նարեկ Սամսոնյան |