«Մի՞թե Ղարաբաղն իր սեփական դիրքորոշումը չունի»․ Արման Բաբաջանյան
![]() 252 Կիրակի, 14 օգոստոսի, 2022 թ., 00:06 ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը գրում է. «Տպավորություն է, որ մեզանում շատերը չեն պատկերացնում Արցախի և Հայաստանի շուրջ առաջիկա շաբաթների զարգացումների ամբողջ վտանգավորությունը։ Ստեփանակերտը պետք է հանդես գա հետևյալ սկզբունքով՝ ոչինչ մեր մասին առանց մեզ։ Ըստ այդմ, Հայաստանի Հանրապետության հետ բանակցությունների արդյունքները չեն կարող վերջնականապես կանխորոշել Արցախի կամքը և ճակատագիրը, քանզի հակամարտության կենտրոնական սուբյեկտը ոչ թե Հայաստանն է, այլ Արցախը և Արցախի ժողովուրդն ապրիորի։ Աշխարհը պետք է լսի Ստեփանակերտի ձայնը այն մասին, որ Երևանը այսուհետ չի ներկայացնում Ստեփանակերտին, որ Երևանին արգելում է Արցախի խնդրով հետագա միանձնյա բանակցություններ վարել։ Միևնույն ժամանակ Ստեփանակերտը միջազգային հանրությանը պետք է տեղեկացնի ուղիղ, առանց միջնորդների Բաքվի հետ երկխոսելու պատրաստակամության մասին։ Արցախը պետք է դիրքորոշվի, հիմնվելով իր, որպես սուբյեկտի, և արցախահայության անվտանգության, մարդու համընդհանուր իրավունքների՝ հրամայականի մակարդակի առաջնահերթության վրա։ Ինչի՞ց պետք է միջազգային հանրությունը ելնի Ղարաբաղին բանակցության կողմ կամ միջազգային սուբյեկտ դարձնելու համար: Մի՞թե նրանից, որ Ղարաբաղում կա մի մարդ, որը նախագահ է կոչվում, կա կառավարություն, կան նախարարություններ, Ազգային Ժողով, դեպուտատներ, կառավարական շենքեր ու ծառայողական մեքենաներ, բանակ: Իսկ որ այդ ամենը կա և առաջիկա շաբաթներին Ղարաբաղի շուրջ պայթյունավտանգ զարգացումներ են նշմարվում, որոնք էապես վերաբերվելու են Արցախի ապագային Ստեփանակերտն իր գործը համարում է միայն Հայաստանից ու աշխարհի անարդարությունից բողոքելը: Պարզ է ու հասկանալի, որ դրանից հետո Ղարաբաղը նույն օրը չեն ճանաչելու և Ադրբեջանին ստիպեն բանակցել Ղարաբաղի հետ: Բայց չէ՞ որ ոչինչ չասելով, հետևողականորեն լռելով առավել ևս չեն ճանաչելու և չեն բանակցելու Ղարաբաղի հետ: Աղբյուրը` Արման Բաբաջանյան |