«Խանումյանին պաշտոնական հարցում եմ ուղարկել». Արսեն Բաբայան
Հինգշաբթի, 18 օգոստոսի, 2022 թ., 16:12
«Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մամուլից հայտնի դարձավ, որ Արցախի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը Բերձոր, Աղավնո և այլ համայնքներում հանդիպել է բնակչությանն ու հորդորել, որ մինչև սահմանված ժամկետի ավարտը նրանք լքեն իրենց բնակավայրերը, քանի որ դրանք հանձնվելու են Ադրբեջանական Հանրապետությանը։ Նույն տեղեկության համաձայն՝ նախարար Խանումյանը բնակչությանը հայտնել է նաև, որ պետական միջոցների հաշվին նրանց տրամադրվելու է ֆինանսական օգնություն, սակայն պայմանով, որ վերջիններս իրենց բնակավայրերը լքելուց չեն այրի կամ վնասի Ադրբեջանական Հանրապետությանը թողնվող տները և շինությունները։
Այս առնչությամբ 10-ն օր առաջ Խանումյանին պաշտոնական հարցում եմ ուղարկել առաջադրելով հետևյալ հարցերը.
1) արդյոք ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանն Արցախի Հանրապետության Աղավնո, Բերձոր և այլ համայնքներում հանդիպել է բնակչությանը, որի ընթացքում նրանց հորդորել է սահմանված ժամկետում լքել իրենց բնակավայրերը,
2) արդյոք այդ հանդիպման ընթացքում նախարար Հայկ Խանումյանը բնակչությանը հայտնել է, որ այլ տարբերակ նրանք չունեն և թշնամու կողմից ֆիզիկապես չոչնչանալու համար պետք է լքեն իրենց բնակավայրերը,
3) արդյոք լքվող համայնքների բնակիչներին նախարար Խանումյանը հայտնել է, որ պետական միջոցների հաշվին նրանց տրամադրվելու է աջակցություն, օգնություն կամ որևէ այլ հատուցում։ Եթե այո՛, ապա դրանք ինչ հատուցումներ կամ աջակցություններ են,
4) արդյոք նախարար Խանումյանը հայտնել է բնակչությանը, որ սույն հարցման 3-րդ կետում նշված հատկացումները կարող են տրամադրվել այն պայմանով, որ բնակավայրերը լքող բնակիչները չեն ոչնչացնի, այրի կամ վնասի թողնվող տները, շենքերը և այլ գույք։ Եթե այո՛, ապա խնդրում ենք հայտնել, թե ինչ իրավական հիմքով կամ ում կողմից է այդպիսի պահանջ սահմանվել։
Նախարար Հայկ խանումյանը, խախտելով «Տեղեկատվության ազատության մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքը, մինչ օրս չի պատասխանել հարցմանը»: