«Այսպես Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորում է Անկախության հռչակագրի ընդունման 32-րդ տարեդարձի առթիվ»․ Անի Սամսոնյան
![]() 203 Երեքշաբթի, 23 օգոստոսի, 2022 թ., 23:36 Նախկին պատգամավոր Անի Սամսոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. ««Անկախությունը կարգավորված հարաբերություններ են հարևանների հետ. մենք թեև մեր հարևաններից մի մասի հետ ունենք փայլուն հարաբերություններ, մյուս մասի հետ հարաբերություններում որևէ էական առաջընթաց չի արձանագրվում, որովհետև նրանք չափազանց մեծ գին են պահանջում մեզնից, կամ էլ համարում են, որ մենք ենք իրենցից չափազանց մեծ գին պահանջում»: Այսպես վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորում է Անկախության հռչակագրի ընդունման 32-րդ տարեդարձի առթիվ։ Ինձ մոտ հարց է ծագում․ արդյոք սա նշանակում է, որ ոչ բարյացակամ հարևանների հետ հարաբերություններում երբևէ էական առաջընթաց չի գրանցվելու, եթե մեզ չհաջողվեց նրանց համոզել, որ մենք իրենցից չափազանց մեծ գին չենք պահանջում, ինչը գրեթե անհնար է։ Իսկ չափազանց մեծ գինը մենք արդեն վճարել ենք»։ Աղբյուրը` Անի Սամսոնյան |