«Էս ի՞նչ սթրես է Ձեզ մոտ՝ էդ անունը լսելուց». Էդգար Ղազարյանը՝ Պետրոս Ղազարյանին
![]() 369 Հինգշաբթի, 25 օգոստոսի, 2022 թ., 11:12 Հանրայինի եթերում հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը պատասխանում է Պետրոս Ղազարյանի հարցերին: «Ասեք այն քայլերը, որոնք մեզ փրկելու են աղետալի սպառնալիքից»,- հարցրեց Պետրոս Ղազարյանը: «Դրանք բանակցություններն են՝ մյուս երկու կողմերի միջև, որոնք հիմնված են լինելու նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի 6-րդ կետի կարգավորումների վրա, որովհետև այն սահմանում է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է շարունակի մնալ նույն կարգավիճակով, մինչև 2025-ը»,- ասաց Էդգար Ղազարյանը: «Դուք հիմա մեկը մեկին կրկնում եք իշխանության ասածները»,- արձագանքեց հաղորդավարը: «Իշխանությունը լսե՞լ եք՝ ինչ է ասում: Իշխանությունը Նիկոլ Փաշինյանն է չէ՞, իշխանություն ասելով նկատի ունեք Նիկոլ Փաշինյանին... 2022-ի օգոստոսի 4-ին Փաշինյանը Կառավարության նիստում հայտարարել է, որ նոյեմբերի 9-ի...»,- արձագանքեց Էդգար Ղազարյանը: «Էական չի՝ ես ում ի նկատի ունեմ, էական են Ձեր թեզերը, Ձեզնից պատմեք, ոչ թե Փաշինյանից»,- ընդհատեց Պետրոս Ղազարյանը: «Էս ի՞նչ սթրես ա Ձեզ մոտ... Էդ անունը լսելուց շատ մի անհանգստացեք»,- արձագանքեց հասարակական-քաղաքական գործիչը: |