«Արցախի Հանրապետությունը քննչական կոմիտե կամ դատախազ չունե՞ր, որ գործ հարուցեր». Կարեն Թովմասյան
![]() 292 Չորեքշաբթի, 31 օգոստոսի, 2022 թ., 14:42 ՀԱԿ վարչության անդամ Կարեն Թովմասյանը գրել է. «Նիկոլը եկավ իշխանության հայտարարեց, թե ինքը չի կարող բանակցել Արցախի անունից, որովհետև Արցախի ժողովուրդն իրեն նման մանդատ չի տվել՝ փորձելով խաղարկել հայկական դիվանագիտության այն կռվանը, թե Արցախյան հարցը տեղավորվում է ազգերի ինքնորոշման և ոչ թե տարածքային վեճերի ֆորմատի մեջ, բայց էսօր ՀՀ քննչականը գործ ա հարուցում Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախկին նախարարի դեմ իբր ծառայողական պարտականությունների ոչ պատշաճ իրականացման համար։ Համ ուզում են, որ միջազգային հանրությունը ճանաչի Արցախի սուբյեկտայնությունը, համ էլ դատում են ենթադրաբար երրորդ երկրի ՊՆ նախկին նախարարին, իր երկրի պաշտպանությունը ոչ պատշաճ կազմակերպեծու համար։ Սա եթե անմեղսունակություն չէ, ապա ի՞նչ է: Արցախի Հանրապետությունը քննչական կոմիտե կամ դատախազ չունե՞ր, որ գործ հարուցեր Արցախի պաշտպանության նախկին նախարարի դեմ»: Աղբյուրը` Կարեն Թովմասյան |