«Կրեմլի և Ալիևի դուետը. ՄԱԿ ԱԽ նիստում միֆեր են քանդվում». Լևոն Բարսեղյան
Հինգշաբթի, 15 սեպտեմբերի, 2022 թ., 21:54
«Ասպարեզ» մամուլի ակումբի նախագահ Լևոն Բարսեղյանի գրառումը. «ՄԱԿ ԱԽ նիստում միֆեր են քանդվում, առաջին անգամ այս մակարդակում իսկության պահ ենք տեսնում. Ռուսիան Ադրբեջանի հետ ախպերության ցուցադրություն է անում, թե բա՝ աշխարհաքաղաքական շահագրգությունները կնվասեն այս կոնֆլիկտի կարգավորմանը (մի խառնվեք, այսինքն), թե բա՝ սահմանազատումը չի եղել, հասկացնում է, որ ուրեմն ագրեսիայի մասին խոսք չկա: ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան հստակ և աներկբա, առանց անորոշությունների ասում են, որ ագրեսիա=հարձակում Հայաստանի դեմ:
Կախված Հայաստանի իշխանությունների պլաններից և վարքից, սա կարող է մեծ շրջադարձի սկիզբ դառնալ: Կախված իշխանությունների գործողություններից աշխարհի ընկալումներում Ալիև=Ադրբեջանը կարող է նույնականացվել Պուտին=Ռուսաստանի հետ, նրանց նկատմամբ զարգացած աշխարհի նույնական վերաբերմունքի գեներացմամբ և քարոզով: Այդ սցենարի դեպքում Հայաստանը կարող է որոշ փոփոխություններով պատճենել Ուկրաինայի արտաքին քաղաքականությունը.