«Նույն Նիկոլն ասում էր, որ բանակցային գործընթացի մասին տեղեկացված է Ալիևից»․ ադրբեջանագետ
![]() 176 Ուրբաթ, 07 հոկտեմբերի, 2022 թ., 15:48 Ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան 168TV-ին տված հարցազրույցի ընթացքում անդրադարձել է խաղաղության պայմանագրի հարցին՝ ասելով․ «Պարզ չէ, թե ինչ փաթեթով է բանակցություններին նստում հայկական կողմը, որովհետև ինչքանով հասկանում ենք ՄԱԿ-ի ելույթից և ԱԺ վերջին ելույթից, ՀՀ իշխանությունները մտադրված են հրաժարվել Արցախի հարցի լուծումից, կենտրոնանալ ՀՀ տարածքային ամբողջականության վրա, կնքել այդ պայմանագիրը: Պայմանագիրը կնքելու համար պետք է նախապատրաստել և հոգեբանական տեռորի ենթարկել հանրությանը, որպեսզի ավելորդ հարցեր չառաջանան, թե ինչո՞ւ գնացին և ստորագրեցին»։ Խոսելով Փաշինյանի այն հայտարարությունների մասին, որ Մադրիդյան սկզբունքներով նախին իշխանությունները ճանաչել էին Արցախը Ադրբեջանի կազմում, Էլիբեգովան ասել է․ «Բայց նույն Նիկոլն ասում է, որ բանակցային գործընթացի մասին տեղեկացված է Ալիևից: Այսինքն՝ ինքը գնում ու Ալիևին էր հարցնում՝ ինչ է բանակցվել իրենից առաջ, և ըստ երևույթին, դրա արդյունքում է ինքը ասում՝ մադրիդյան սկզբունքները կապիտուլյացիա էին»։ Մանրամասները՝ տեսանյութում: |