Հրապարակվել է գաղտնի փաստաթուղթը, որի շուրջ բանակցում է Փաշինյանը
![]() 507 Երկուշաբթի, 10 հոկտեմբերի, 2022 թ., 23:06 Իսրայելի պետական գործիչ, դիվանագետ, «Նատիվ» ծառայության նախկին ղեկավար Յակով Կեդմին իր թելեգրամյան ալիքում տեղադրել է Արցախյան հակամարտության կարգավորման գաղտնի փաստաթուղթ: Նա նշում է, որ հենց այս պայմաններն են քննարկել Երևանը և Բաքուն սեպտեմբերի 27-ին Վաշինգթոնում: Այնուհետև այս փաստաթուղթը հիմնականն է եղել Պրահայում Ալիև-Էրդողան- Փաշինյան հանդիպման ժամանակ: «Հրապարակ»-ը ներկայացնում ենք փաստաթղթի կետերը և լուսանկարը Կողմերը պարտավորվել են կատարել հետևյալը. • Կողմերի արտաքին գործերի նախարարները կսկսեն ժամանակային, տեքստի վրա հիմնված բանակցությունները՝ մինչև օրացուցային տարվա վերջ խաղաղության համաձայնագիրը ավարտելու համար: • Սահմանազատման կոմիտեի ներկայացուցիչները կավարտեն հայ-ադրբեջանական միջազգային սահմանի սահմանազատումը՝ մինչև օրացուցային տարվա վերջ կայանալիք խաղաղ բանակցություններին զուգահեռ: Ադրբեջանի կառավարությունը կնշանակի ներկայացուցչի, որը կաշխատի Լեռնային Ղարաբաղի հայ էթնիկ համայնքի կողմից նշանակված նմանատիպ ներկայացուցչի հետ՝ քննարկումներ անցկացնելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների իրավունքների և արժեթղթերի վերաբերյալ: Ներկայացուցիչները թափանցիկություն կապահովեն միջազգային հանրությանը իրենց քննարկումների վերաբերյալ: Կողմերը կշարունակեն վերանայել միջազգային դիտորդի դերը՝ չհակասելով Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը, վստահություն ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղում փոքրամասնությունների խմբերի պաշտպանության հարցում: • Կողմերը պարտավորվել են շարունակել ներգրավված լինել Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապող երթուղի ստեղծելու քննարկումներում, ներառյալ Ադրբեջանի տարածքով Հայաստանի համար փոխադարձ մուտքը: • 2022 թվականի սեպտեմբերյան բռնությունների ժամանակ գերի բոլոր անձինք առանց նախապայմանների ազատ կարձակվեն առաջիկա օրերին։ Որպես կողմերի միջև քննարկումների միջնորդ նշվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները. • նաև կողմերը հույս են հայտնում, որ կբացառվեն բռնության հետագա դեպքերը և ակնկալվում է, որ կողմերը կկենտրոնանան բանակցությունների առաջընթացի վրա, որոնք կավարտվեն մինչև տարեվերջ: ![]() |