«Ոչ մի «խաղաղության պայմանագիր» չի կարող երաշխավորել, որ պատերազմը չի վերսկսվի». Արման Աբովյան
Կիրակի, 16 հոկտեմբերի, 2022 թ., 17:27
ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Աբովյանը գրում է. «Հետաքրքիր է հետևել, թե ինչպես դեմքի «լուրջ» արտահայտությամբ իշխանության ներկայացուցիչները համոզում են իրենց ընդդիմախոսներին լինել իրատես։
Ըստ երևույթի՝ իրենց պատկերացումը «լինել իրատես» նշանակում է համաձայնվել Արցախը թուրքերին վերջնական հանձնելու նպատակների հետ։
Բարի... լինենք իրատես։
Եվ այսպես... եթե Արցախը այս կան այլ ձևաչափով անցնի Ադրբեջանի տիրապետության տակ, ապա դա նշանակում է արցախահայության ոչնչացում կամ տարհանում։
Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության (առանց Արցախի լրացուցիչ կարգավիճակի հստակեցման) տակ ստորագրող իշխaնությունը հանձնում է Արցախը ոչնչացման։
Ոչ մի միջազգային անվտանգություն երաշխիքներ գործնականում ի զորու չեն լինի կանգնացնել ցեղասպան Ադրբեջանին։
Ոչ մի ստորագրած թուրք-ադրբեջանական ոհմակի հետ «խաղաղության պայմանագիր» չի կարող երաշխավորել, որ պատերազմը չի վերսկսվի։
Եթե նույնիսկ սրանք ի վերջո «թղթով» հանձնեն մարդասպաններին Արցախը, ապա դա չի բերելու խաղաղություն և յուրաքանչյուր դեպքում Ադրբեջանը ԱՆՊԱՅՄԱՆ փորձելու է կրկին պատերազմ հրահրել Հայաստանի դեմ։
Հայաստանի իշխանությունների բոլոր փորձերը «խաղալ» գերտերությունների հակասությունների շուրջ բերելու են իրավիճակի ԱՆԽՈՒՍԱՓԵԼԻ սրացմանը Հայաստանի և Արցախի շուրջ։