«Պատահական չէ, որ Երևանում լավագույն համերգներն են տեղի ունեում․ պիտի շեղեն»․ Սաղաթելյան
![]() 242 Կիրակի, 16 հոկտեմբերի, 2022 թ., 23:21 «Նիկոլի գնալով ի՞նչ հարց ենք լուծում․ առնվազն երկու կարևոր հարց՝ ինքն իր հետ տանում է իր բանավոր պայմանավորվածությունները։ Շահում ենք ժամանակ։ Էս պրոցեսի մեջ շատ կարևոր է ժամանակը»,- ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի հետ զրույցում՝ խոսելով երկրի ներքաղաքական խնդիրներից, ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը։ «Քամուց արյան հոտ է գալիս, մենք մոտ ենք նոր պատերազմին։ Էս ցեղասպանությունից առաջ խրախճանք է․․․Երկրում փող կա, էդ փողի ծագման աղբյուրի մի մասը հայտնի է, մի մասը հասարակության համար հայտնի չի, բայց ինձ համար հայտնի է՝ թուրքան փողը՝ հասարակությանը բթացնելու համար։ Պատահական չի, որ Երևանում լավագույն համերգներն են տեղի ունեում, պիտի շեղեն»,- ասաց Սաղաթելյանը։՝ հավելելով․ «Ովքեր ասում են ելք չկա, ես ասում եմ՝ կա, եկեք փորձենք»։ |