«Եթե Իրանը ռազմական գործողություններ սկսի, առաջինը հենց Ադրբեջանին է հարվածելու». միջազգայնագետ
![]() 159 Երկուշաբթի, 17 հոկտեմբերի, 2022 թ., 20:54 «ԵՄ դիտորդական առաքելությունը չի կարող Ադրբեջանի էսկալացիայից ապահովագրել, որովհետև փորձը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանն իր նպատակներին հասնելու համար ոչ մի բանի առաջ կանգ չի առնում: Ադրբեջանը կանգ չի առնի, անկախ նրանից 40, թե 400 դիտորդ կլինի սահմանին տեղակայված, լավ գիտի, որ ԵՄ-ը իրենից է կախված գազի մատակարարման ծավալը ավելացնելու հարցում»,-:այս մասին 24TV-ի հաղորդման ժամանակ նշել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի դոցենտ, միջազգայնագետ Գրիգոր Բալասանյանը՝ անդրադառնալով ԵՄ երկրներից հայ-ադրբեջանական սահմանին 40 փորձագետ ուղարկելու որոշմանը: «Եթե Իրանը ռազմական գործողություններ սկսի, ապա մեծ է հավանականությունը, որ առաջինը հենց Ադրբեջանին է հարվածելու: Իրանի զորավարժությունները կարող էինք օգտագործել և Սյունիքում հայ-իրանական համատեղ զորավարժություններ անցկացնել, սա սառը ցնցուղ կլիներ Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |