«Մեզ խաբել են». Արթուր Ղազինյան
![]() 318 Երկուշաբթի, 24 հոկտեմբերի, 2022 թ., 19:06 ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը գրում է. «Մեզ համոզել են, որ մենք թույլ ենք: ՍՈՒՏ Է, մենք թույլ չենք, մեզ ուղղակի պառակտել են, ստիպել են իրար ատել, հայհոյել, անիծել: Մեզ համոզել են, որ մենք բանակ չունենք: ՍՈՒՏ Է, մենք բանակ ունենք, հրամանատարական կազմն իր տեղում չէ. պրոֆեսիոնալներին հեռացրել են բանակից: Մեզ համոզել են, որ մենք զենք չունենք: ՍՈՒՏ Է, մենք զենք ունենք, այդ զենքով կրակելու հրաման ու հրամանատարներ չունենք: Մեզ համոզել են, որ թշնամին ուժեղ է: ՍՈՒՏ Է, թշնամին նույնն է, որ վախենում ու փախնում էր մեզանից. թշնամու ուժը կոտրված է ու իրենք դա շատ լավ գիտեն: Մեզ խաբել են, որովհետև մեզ պետք է ստիպեն ստորացուցիչ խաղաղություն ստորագրել՝ հրաժարվել Արցախից, մեր ինքնությունից, հայրենիքից ու պետությունից: Մեզ խաբել են...»: Աղբյուրը` Արթուր Ղազինյան |