Նիկոլ Փաշինյանի «ստերը». Գեղամ Մանուկյանը թղթածրարով էր եկել ԱԺ
Հինգշաբթի, 27 հոկտեմբերի, 2022 թ., 12:24
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը խորհրդարանական ճեպազրույցի ընթացքում տեղեկացրեց, որ իրենք եկել են թղթածրարով, որում հավաքված են բոլոր պաշտոնական փաստաթղթերը և Փաշինյանի գրառումները, որոնք փաստում են երկու բան՝ Փաշինյանը գիտակցաբար ստում է, որ Ալմա-Աթայի 1991թ․ դեկտեմբերի 8-ի հռչակագարով երկու երկրները ճանաչելով միմյանց տարածքային աբողջականությունը, այդ թվում՝ պատկերացրրել են Արցախն Ադրբեջանի կազմում։ Եվ երկրորդ բաժինը՝ Մադրիդյան սկզբունքների մասին է․ «Դուք կտեսնեք, որ երեկ ևս ԱԺ-ում հերթական անգամ Փաշինյանը հայտարարելով, որ այդ սկբունքներով Արցախը Ադրբեջանի կազմում էր, սուտ է, գիտակցաբար ասված սուտ է, որովհետև այդ նույն փաստաթղթով խոսվում էր Արցախի հետագա ճակատագրի մասին»,- շեշտել է Մանուկյանը։
Պատգամավորը նաև ներկայացրեց Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2019 թվականին արված երկու գրառումները, որոնցից մեկում նա շնորհավորել է, որ Արցախն անկախացել է Խորհրդային Ադրբեջանից և մյուսում, որ Արցախն անկախացել է ԽՍՀՄ-ից։