«Իշխանությունց մնացել են մի քանի ավտոբուս ՔՊ, մի 50 հազար ուժային ու մի հատ Սասուն». Սևակ Հակոբյան
![]() 229 Հինգշաբթի, 27 հոկտեմբերի, 2022 թ., 17:48 Լրագրող, խմբագիր Սևակ Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երկրապահի նախագահ Սասուն Միքայելյանը, էն որ ասում էր՝ հեղափոխությունն Արցախի պատերազմում հաղթանակից կարևոր էր, ա՛յ էդ խորոված փարթիի մասնագետն ասում է․ «Բա ո՞վ ա էսօր կանգնած սահմանին, ընդդիմությունն է՞ գնացել կանգնել սահմանին, թող մի օր իրանք գան մտնեն սահման, չեմ ասում կանգնեն-դիրք պահեն»։ Չգիտեմ, թե Սասուն Միքայելյանն ինչ ա հասկանում ընդդիմություն ասելով․ դա տեղյա՞կ ա, որ էսօր բանակում գտնվողների, սահման պահողների, զինվորների ու աֆիցերների մեջ բազմաթիվ, եթե չասեմ՝ կեսից ավելին հենց ընդդիմություն է․ հայհոյում են Նիկոլին, էս իշխանություներին, Նիկոլի ծառաներին ու Սասուն Միքայելյանին ու զուգահեռ պահում են սահման, զենք են բռնում, զոհվում են, մատաղ են լինում Սասունի ու իր թիմի բերած պլանավորած պարտությանն ու «խաղաղության» դարաշրջանին։ Ավելին ասեմ՝ էդ զորահավաքների առաջինը հենց ընդդիմությանն են կանչում-տանում․ նենց որ, սահմանին կանգնածները համարյա միայն ընդդիմություն են, որովհետև իշխանություններից մնացել են մի քանի ավտոբուս ՔՊ, մի 50 հազար ուժային ու մի հատ Սասուն»: Աղբյուրը` Սևակ Հակոբյան |