«Արցախյան հանրահավաքը կարող է դառնալ թե՛ ներհայաստանյան, թե՛ տարածաշրջանային արդարության վերականգնման գործի սկիզբ». Արմեն Աշոտյան
![]() 221 Երկուշաբթի, 31 հոկտեմբերի, 2022 թ., 10:30 ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երկու օր առաջ հրապարակվեց ՔՊ վարչության ցուցակը։ Սակայն թե 44-օրյա պատերազմի, թե սեպտեմբերյան ագրեսիայի զոհերի ցանկը հրապարակված չէ։ Մենք ապրում ենք մի երկրում, որտեղ դահիճների անվանացանկը հայտնի է, իսկ նրանց զոհերի անունները՝ թաքուն։ Ահա այս և այլ անարդարությունն են բոլոր սրտացավ հայերի կյանքը դարձնում պրկված նյարդների, ժայթքող հույզերի և թաց աչքերի կծիկ։ Արցախյան այսօրվա հանրահավաքը կարող է դառնալ թե՛ ներհայաստանյան, թե՛ տարածաշրջանային արդարության վերականգնման աստվածահաճո գործի սկիզբ։ Ռեքվիեմից դեպի Հերոսական սիմֆոնիա։ Եվ ահա այդ ժամանակ մեր զոհված տղաների հոգիները հանգստություն կստանան»։ Աղբյուրը` Արմեն Աշոտյան |