«Երբ Արցախը հիշատակվում էր ուրարտական սեպագրերում, Ադրբեջան կոչվող միավոր չկար». Սենոր Հասրաթյան
![]() 216 Ուրբաթ, 04 նոյեմբերի, 2022 թ., 18:06 Արցախի ՊԲ նախկին խոսնակ Սենոր Հասրաթյանի գրառումը. «Վաղը՝ նոյեմբերի 5-ին՝ ժամը 15.00-ին, դուրս եկեք Ֆրանսիական հրապարակ և մերժեք բոլոր նրանց, ովքեր Արցախը համարում են ադրբեջան... Դուրս եկեք և սեփական պատմությունն ուրացողներին հիշեցրեք, որ երբ Արցախը հիշատակվում էր ուրարտական սեպագրերում և հունական աղբյուրներում, ադրբեջան կոչվող միավոր չկար և չէր կարող լինել... Դուրս եկեք և վերահաստատեք, որ Մեծ Հայքի Արցախ նահանգի Հաբանդ գավառում, երբ 4-րդ դարում հայոց քահանայապետ Գրիգոր Լուսավորիչը հիմնադրում էր Ամարասի եկեղեցին, իսկ ավելի ուշ Հայոց երկրամասում իշխում էին Առանշահիկները, ադրբեջան կոչվող պետություն, անգամ, պատմության արգանդում չկար... Դուրս եկեք և փրկեք դարեր անց վերածնված և արդեն 30 տարուց ավելի անկախության ճանապարհ անցնող հայկական երկրորդ պետականության բեկորները... ԴՈւՐՍ ԵԿԵՔ և մերժե՛ք Արցախը մերժողին, քանի դեռ ամեն ինչ չէ կորսված...»: Աղբյուրը` Սենոր Հասրաթյան |