«Նիկոլ Փաշինյանի նպատակը Ղարաբաղը շուտ տալն է». Էդուարդ Շարմազանով
![]() 209 Ուրբաթ, 04 նոյեմբերի, 2022 թ., 22:36 ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովի ֆեյսբուքյան գրառումը. «Նիկոլ Փաշինյանի նպատակը Ղարաբաղը շուտ տալն է, սահմանները Թուրքիայի հետ բացելը, որ Հայաստանը դարձնի թուրքական հոսթել կամ թուրքական տուրիզմի ու առևտրի համար քարվանսարա: Հեղափոխությունը կատարվել է, որ Հայաստանը լինի ոչ ինքնիշխան, թուրքական ֆուր մեքենաների համար проходной двор, Արցախը դառնա թուրքական: Հեղափոխությունը կազմակերպված դավադրություն էր Հայաստանի դեմ: Այս իշխանությունների դիագնոզն ընդդիմությունն արդեն տվել է, հիմա ընդդիմությունը պետք է առաջարկի փաթեթավորված այլընտրանք՝ պատասխանատվություն, լուծումներ՝ տնտեսության, արտաքին ու ներքին քաղաքականության, անվտանգության ասպարեզներում, կոնկրետ դեմքերով ու այդ ծրագիրը կատարող պրոֆեսիոնալներով պետք է ներկայանա, որոնք էլ պետք է իրականացնեն այդ ծրագիրը»։ Աղբյուրը` Էդուարդ Շարմազանով |