«Մենք առաջարկել ենք 3 կիլոմետրանոց դեմիլիտարիզացված գոտի ստեղծել». Փաշինյան
Ուրբաթ, 11 նոյեմբերի, 2022 թ., 21:18
«Մենք արել ենք նույն առաջարկը, որն արել ենք 2021-ին։ Մենք այս անգամ ավելի մանրամասն ենք արել մեր առաջարկը․ եթե ընդունում ենք 1991 թվականի սահմանագիծը, ուրեմն մենք պետք է փոխադարձաբար մեր զորքերը հետ տանենք այդ սահմանագծից»,-Հ1-ի եթերում՝ մանրամասնելով Սոչիում Ադրբեջանին փոխանցած ապառազմականացված գոտի ստեղծելու՝ Հայաստանի նոր տարբերակի մասին, ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք կարծում ենք, որ ի վերջո, պետք է վերադառնանք ամենապարզ տարբերակին, որ Ադրբեջանի սահմանին հսկողություն իրականացնում են ադրբեջանցի ծառայողները, Հայաստանի սահմանին՝ հայաստանցիները․․․մենք առաջարկել ենք 3 կիլոմետրանոց դեմիլիտարիզացված գոտի ստեղծել։ Դա նշանակում է, որ բանակի ստորաբաժանումները ամբողջությամբ այդ 3 կիլոմետրոնաց գոտուց դուրս բերվեն և դրա փոխարեն այդ հատվածի պահպանությունը հանձնեն սահմանպահներին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից»,-ասաց նա։