Իրավապահները կմտնեն ՔՊ. հարցաքննվելու են նախարարներ, պատգամավորներ․ «Ժողովուրդ»
Երեքշաբթի, 15 նոյեմբերի, 2022 թ., 09:12
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Ընտրակեղծիքները մերժող հեղափոխական երիտասարդները, պարզվում է, իրականում ընտրակեղծարարներ են, պարզապես դրա համար հնարավորություն չեն ունեցել:
Երբ Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմը իշխանության եկան, բացահայտվեց նրանց՝ իրական կեղծարարների դեմքը: Ինչպես հայտնի է, հոկտեմբերի 29-ին կայացած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամների ընտրություններում լուրջ կեղծիքներ են եղել, և որոշ անդամների ձայներ հայտնվել են այլոց անունների վրա:
Հիմա պարզվում է՝ իշխանականները հայտնվել են հայրենի իրավապահների ուշադրության կենտրոնում:
Մեր հավաստի տեղեկություններով՝ ՀՀ իրավապահ համակարգը սկսել է ուսումնասիրել բոլոր հրապարակումները, որոնք արվել են իշխող կուսակցության ներսում գրանցված կեղծիքների վերաբերյալ, և որոշել է գործի անցնել: Երկուշաբթի օրը իրավապահ կառույցներից մեկը որոշել է պարզել, թե ով, ինչ և ինչպես է կեղծել՝ ընտրությունների արդյունքների ցանկալի պատկեր ունենալու համար: Սա նշանակում է, որ առաջիկայում ՔՊ վարչության անդամ պատգամավորները, նախարարները և այլ պաշտոնյաներ, ինչպես նաև վարչության անդամ չընտրված թեկնածուները հերթով կկանչվեն ուժային կառույցներ՝ բացատրություն տալու:
Գլխավոր հարցը այս պահի դրությամբ հետևյալն է. արդյոք տարվող քննությունը մինչև վերջ կգնա՞, ու մեղավորները կպատժվե՞ն, թե՞ էլի ձևական գործընթաց կլինի՝ հաշվեհարդարի միտումով»: