«Թուրքիան իրավունք ունի պաշտպանվելու». Սթոլթենբերգ
Շվեդիան և Ֆինլանդիան պետք է ուժեղացնեն համագործակցությունը Թուրքիայի հետ ահաբեկչական PKK-ի (Քրդական աշխատավորական կուսակցություն-խմբ.) և նրա ճյուղերի դեմ պայքարում, հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը շվեդական հանրային հեռարձակողի եթերում կայացած հարցազրույցում:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչու Թուրքիան չի վավերացնում Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի մուտքը ՆԱՏՕ, Սթոլթենբերգը նշել է, որ Անկարայի մտավախությունները պայմանավորված են նրանով, որ նա ավելի շատ տուժել է ահաբեկչական հարձակումներից, քան դաշինքի ցանկացած այլ երկիր։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նաև հավանություն է տվել Սիրիայում թուրքական «Ճանկ-թուր» գործողությանը՝ նշելով, որ «Թուրքիան իրավունք ունի պաշտպանվելու նման ահաբեկչական կազմակերպություններից»: