Թուրքիայի ափերի մոտ սպասող լցանավերի վրա 18 միլիոն բարել նավթ կա. #Bloomberg
Թուրքիայի ափերի մոտ կուտակված լցանավերը տեղափոխում են 18 միլիոն բարել նավթ, որոնց ճնշող մեծամասնությունը գալիս է Ղազախստանից, հաղորդում է Bloomberg-ը։
«Առնվազն 20 փոխադրող՝ 18 միլիոն բարել նավթով, մի քանի օր է, ինչ սպասում են նավարկելի Բոսֆորի և Դարդանելի միջով անցնելու համար։ Բոլորը, բացի մեկից, բորտում բեռներ ունեն Ղազախստանից»,- պարզաբանել է գործակալությունը։
2022 թվականի դեկտեմբերի 4-ին ԵՄ-ն հաստատել է Ռուսաստանից նավթի գնի առաստաղը։ Ռուսական նավթի սահմանային գինը մեկ բարելի դիմաց 60 դոլար է։
Դեկտեմբերի 5-ին The Financial Times-ը հայտնել է, որ մոտ երկու տասնյակ լցանավեր «խրված» են մնացել Թուրքիայի տարածքային ջրերում այն ​​պատճառով, որ Անկարայի իշխանություններն ապահովագրողներից պահանջել են հաստատել ամբողջական ապահովագրական ծածկույթը ռուսական նավթի գների «առաստաղի» ներդրումից հետո:
Փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը սկսել է նոր գործիքներ կիրառել նավթի առևտրում Եվրոմիության և G7-ի գնային «առաստաղի»՝ ուժի մեջ մտնելու կապակցությամբ։