«2022-ին մենք հնարավորություն ունեինք խաղաղության հասնելու, սակայն տանգոն միայնակ չեն պարում»․ Էդմոն Մարուքյան
Երեքշաբթի, 03 հունվարի, 2023 թ., 18:00
Հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը RTVI միջազգային լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր խաղաղության պայմանագրին․ «Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները մշտապես խոչընդոտում են խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքը։ Գործընթացը ձգձգվում է, քանի որ բանակցությունների ժամանակ տեղի է ունենում կա՛մ զինված հարձակում, կա՛մ սեպտեմբերին օկուպացիան, մինչ այդ եղել են այլ գործողություններ, նաև այսօրվա իրադարձությունները։ Ադրբեջանն անընդհատ տորպեդահարում է այս գործընթացը, և հենց Ադրբեջանն է, որ անընդհատ բողոքում է, որ իբր իրենք հաղթած կողմն են, իրենք խաղաղություն են առաջարկում, բայց Հայաստանը խաղաղություն չի ուզում»։
Թեման շարունակելով՝ Մարուքյանը կարծիք է հայտնել, որ 2022-ին ՀՀ-ն հնարավորություն ուներ խաղաղության հասնելու, սակայն չկարողացավ օգտվել դրանից, քանի որ «տանգոն մենակ չեն պարում». «Մենք ամեն ինչ արեցինք խաղաղության համար, կարծում եմ, որ պետք է աշխատենք այս տրամաբանությամբ նաև 2023-ին»։