Կիպրոսում սոցհարցումները ցույց են տալիս, որ նախագահի երեք թեկնածուներից ոչ մեկը չի հավաքի ձայների կեսից ավելի
Կիրակի, 05 փետրվարի, 2023 թ., 20:18
Կիպրոսում կիրակի օրը մեկնարկել են նախագահական ընտրությունները, հայտնում է AP-լրատվական գործակալությունը։ Նախագահի երեք թեկնածուներն էլ իրենց համարում են ամենաանվտանգ տարբերակ՝ երկիրը ղեկավարելու տնտեսական բուռն և Կիպրոսի թուրքերի հետ խաղաղության ձգտելու ժամանակներում:
Ըստ «Առաջին լրատվական»-ի, սոցիոլոգիական հարցումները ցույց են տալիս, որ երեք թեկնածուներից ոչ մեկը չի հավաքի ձայների կեսից ավելին, ինչը խոչընդոտ է առաջին փուլում հստակ հաղթանակ տանելու համար։ Փոխարենը, ամենաշատ ձայներ հավաքած առաջին երկու թեկնածուները, հավանաբար, կանցնեն մեկ շաբաթ անց կայանալիք երկրորդ փուլ:
Թեկնածուներից մեկը Կիպրոսի Դեմոկրատական ​​կուսակցության 61-ամյա ղեկավար Ավերոֆ Նեոֆիտուն է, նախագահի երկրորդ թեկնածուն 63-ամյա Անդրեաս Մարոյանիսն է, ով Կիպրոսի նախկին նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսի օրոք եղել է գլխավոր կիպրոսցի թուրքերի հետ բանակցողը։
Կիպրոսի նախագահի երրորդ թեկնածուն 49-ամյա Նիկոս Խրիստոդուլիդեսն է՝ կառավարության նախկին խոսնակն ու արտաքին գործերի նախարարը, ով նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում հետեւողականորեն գլխավորել է հասարակական կարծիքի բոլոր հարցումները։