Խստացվում է բուժհաստատությունների և դեղատների լիցենզավորման կարգը
![]() 350 Հինգշաբթի, 16 մարտի, 2023 թ., 16:54 Բժշկական կենտրոններն ու դեղատները կլիցենզավորվեն հինգ տարի ժամկետով. ԱԺ հանձնաժողովի նիստում՝ ներկայացնելով «Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը, ասել է Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը: «Օրենքի փոփոխությամբ սահմանվում է վերանայել բժշկական կենտրոնների և դեղատների անժամկետ լիցենզավորման դրույթը և սահմանել, որ 5 տարով է լինելու լիցենզավորումը։ Այս փոփոխությունը ուղղված է մեր ռազմավարական նպատակին, այն է՝ բարձրացնել բժշկական օգնության որակը և մշտապես զարգացող բժշկագիտության տենդենտցենրին համահունչ լինելը։ Ինչպես գիտենք Հայաստանում բժշկական կենտրոնները և դեղատները լիցենզավորվում էին անժամկետ, ինչը ստեղծում է խնդիրներ, որ ժամանակին լիցենզիա ստացած բժշկական կենտրոնը մնում է այդ թվականին սահմանված կանոների շրջանակներում»,- նշել է Ավանեսյանը։ |