Մարիուպոլը վերակառուցվում է ռուս միլիարդատիրոջ հետ փոխկապակցված ընկերության կողմից. #Scanner_Project
![]() 2183 Երեքշաբթի, 16 մայիսի, 2023 թ., 22:18 Ռուսական R-Pharm դեղագործական խոշորագույն հոլդինգի հիմնադիր Ալեքսեյ Ռեպիկը կանգնած է R-Stroy ընկերության թիկունքում, որը վերակառուցում է Ռուսաստանի կողմից բռնազավթված Մարիուպոլը, պարզել է Scanner Project-ը: Ըստ հետաքննողների, R-Stroy-ն ստեղծվել է 2022 թվականի մայիսին, այն կառուցում է Մարիուպոլում ռուսական զորքերի կողմից ռմբակոծված բնակելի շենքեր, դպրոցներ, հիվանդանոցներ, ինչպես նաև մասնակցում է Զախար Պրիլեպինի շտաբի «բարեգործական նախագծերին»։ R-Stroy-ն, ինչպես պնդում են, գլխավորում են R-Pharm-ի և Repik-ի գործընկերների ռեստորանային բիզնեսի թոփ-մենեջերները: Շինարարական ընկերությունը ֆինանսավորում է Petrusco ֆիրման, որը պատկանում է գործարարի մորը, որին, փորձելով խուսափել պատժամիջոցներից, վաճառել է իր դեղագործական ընկերության մեկ երրորդը։ Վեց ամսվա ընթացքում, ըստ Scanner Project-ի, Պետրուսկոն R-Stroy-ի հաշվեհամարին փոխանցել է ավելի քան 108 մլն ռուբլի։ Ռեպիկը ղեկավարում է «Բիզնես Ռուսաստան» հասարակական կազմակերպությունը, Ռուսաստանի արդյունաբերողների և ձեռներեցների միության խորհրդի անդամ է։ Մինչև վերջերս, ըստ հետաքննության, նա ապրում էր ԱՄՆ-ում, ունի տուն Սան Ֆրանցիսկոյում և անձնական բիզնես-ջեթ։ Նրա կարողությունը գնահատվում է 1,4 միլիարդ դոլար։ Ուկրաինայում պատերազմի սկսվելուց հետո Ռեպիկը թաքցրել է իրեն՝ որպես ընկերության սեփականատիրոջ՝ պատժամիջոցների տակ չհայտնվելու համար, պնդում է հետաքննությունը։ Նա վաճառել է նաև R-Farm International ընկերությունը, որն արտասահմանյան բժշկական սարքավորումներ էր մատակարարում Ռուսաստանին, բայց, այնուամենայնիվ, հայտնվել է բրիտանական պատժամիջոցների տակ։ 2014 թվականին Scanner նախագիծը հրապարակեց R-Pharm-ի վերաբերյալ հետաքննություն: Դրա հեղինակները, այդ թվում՝ Բորիս Նեմցովը, պարզել են, որ Յարոսլավլի մարզում R-Pharm-ից դեղերի գնումները կատարվել են առանց մրցույթների՝ ուռճացված գնով։ Քննիչները եկել են այն եզրակացության, որ Ռեպիկը հարստություն է դիզել իր ընկերությունից դեղեր գնող պաշտոնյաների հետ բարեկամության և հարևանության շնորհիվ: The Insider-ը նշում է, որ 2022 թվականի նոյեմբերին և դեկտեմբերին Ryatiko ընկերությունը, որը նույնպես պատկանում է Ալեքսեյ Ռեպիկին, գրեթե չորս միլիոն եվրո արժողությամբ կոլեկցիոն և էլիտար գինիներ է ներմուծել Ռուսաստան՝ չնայած նման ապրանքների նկատմամբ Եվրոպայի կողմից սահմանված պատժամիջոցներին: Հրապարակման հետաքննության մեջ ասվում է, որ Ռեպիկը նախագահ Վլադիմիր Պուտինի դստեր՝ Կատերինա Տիխոնովայի ընկերն է։ «Կարևոր պատմություններ»-ը և Der Spiegel-ը գրել են, որ Ռեպիկը կապված է Կատերինա Տիխոնովայի հետ, մասնավորապես, ենթադրվում է, որ նա օգտագործել է Repik-ի օֆշորային ընկերությանը պատկանող բիզնես-ջեթ։ |